A cukorbetegség tünetei
Fontos tudni, hogy a cukorbetegség – különösen a kezdeti stádiumban – nem jár jellegzetes tünetekkel. Ismerjük a betegség kialakulására vezető kockázati tényezőket, melyek megléte esetén orvosi vizsgálat ajánlott:
- Túlsúly, elhízás
- Mozgásszegény életmód
- A diabétesz előfordulása családtagoknál
- Terhességi cukorbetegség, vagy 4000 grammnál nagyobb súlyú gyermek szülése
- Magas vérnyomás, kóros vérzsír értékek
- Átmenetileg korábban észlelt magasabb vércukor értékek
A fentiek mellett jellegzetes tünetek lehetnek:
- Erős szomjúságérzet, szájszárazság
- Éhségérzet – jó étvágy melletti fogyás
- Extrém fáradtság
- Homályos látás
- Gyakori vizeletürítés
- Lassan gyógyuló sebek/sérülések
- Gyakori fertőzések
- Zsibbadó/bizsergő érzés vagy fájdalom a kézfejben/lábfejben
Fontos, hogy a betegség minél korábban, lehetőleg még tünetmentes stádiumban felismerésre kerüljön, hiszen az időben megkezdett kezelés csökkenti a szövődmények kialakulásának kockázatát.
A cukorbetegség, vagy diabétesz
Testünk az elfogyasztott táplálék nagy részét cukorrá (glükóz) alakítja, amely azután eljut a test sejtjeibe, ahol energiaként hasznosul. A hasnyálmirigy egy inzulin nevű hormont termel, amely ezt a folyamatot szabályozza. Az inzulin a vérben lévő cukrot a sejtekbe juttatja, ezáltal a vérben lévő cukor mennyiségét normális szinten tartja.
Cukorbetegség esetén a hasnyálmirigy nem termel elég inzulint, vagy a termelt inzulin nem hatékony a szervezetben. Mindkét esetben a cukorszint nincs megfelelően szabályozva, és a vérben lévő cukor mennyisége megnő.
A cukorbetegség főbb típusai a következők:
Az 1-es típusú diabétesz elsősorban gyermekekben, serdülőkben, vagy fiatal felnőttekben alakul ki. A diabétesznek ebben a típusában a hasnyálmirigy sejtjei nem termelnek többé inzulint.
A 2-es típusú diabétesz a cukorbetegség leggyakoribb formája, és bármely életkorban kialakulhat. Ennél a típusnál a szervezet nem termel elegendő inzulint vagy a szervezet által termelt inzulin nem hat megfelelő módon.
A gesztációs vagy terhességi diabétesz a terhesség alatt alakul ki, általában elmúlik, miután a baba megszületett. Azok a nők azonban, akiknél ez a fajta diabétesz kialakult, hajlamosabbak a későbbi 2-es típusú diabéteszre.
Az Ön egészségi állapotával vagy kezelésével kapcsolatban az elsődleges információforrás a kezelőorvosa kell, hogy legyen, ezért ha bármilyen kérdése merül fel, lépjen kapcsolatba kezelőorvosával!