Lelki egészség
A cukorbetegség diagnózisának közlése változó érzelmeket vált ki a betegekből, haragot, tagadást, tehetetlenség-érzést. A betegség megköveteli a vércukorszint gyakori ellenőrzését, gyógyszer szedését vagy inzulin adását, a rendszeres testmozgást, a táplálékkal bevitt szénhidrát mennyiségének ellenőrzését és az étrend változtatását. A drasztikus életmódváltás sokak számára nyomasztó lehet: szorongást, állandó stresszt okozhat, ezen felül a hangulat ingadozásához, esetleg depresszióhoz vezethet.
A betegség mentális következményeivel fontos foglalkozni, ugyanis ezek az állapotok rontják az életminőséget, és a vércukorszint emelkedéséhez vezethetnek. A stressz- hormonok direkt vércukorszint emelő hatással bírnak, ezen felül a stresszes, szorongó, depressziós betegek hajlamosak elhanyagolni egészségüket: nem ellenőrzik vércukor- szintjüket, kevesebbet sportolnak, nem figyelnek a helyes étrendre.
Depresszió 2-es típusú diabéteszben
Mindenkivel előfordulhat, hogy időnként szomorú vagy lehangolt, a 2-es típusú cukorbetegségben nagyobb a depresszió kialakulásának kockázata.
Depressziós tünetek lehetnek:
- Kedvetlenség
- Az étvágy megváltozása
- Koncentrációs problémák
- Idegeskedés vagy bűntudat
- Csökkent energiaszint, fáradtság
- Az alvási szokások megváltozása
- Reggeli komorság
Depressziós tünetei kezelésének alapvető része, hogy orvosával konzultáljon! Ne felejtse el, hogy a tartós hangulatzavar kezelhető!
Tippek a mentális egészség eléréséhez és fenntartásához
- Lépésről lépésre változtasson életmódján.
- Apró, rövid távú célokat tűzzön ki.
- Beszéljen betegségéről orvosával, családjával, barátaival.
- Mozogjon és keressen új hobbit.
- Tanuljon relaxációs technikákat (például légzőgyakorlatok).
- Szükség esetén kérje pszichológus segítségét.
- Keressen sorstársakat, vegye fel a kapcsolatot betegszervezetekkel.
- Konzultáljon kezelőorvosával érzelmi állapotáról.
Az Ön egészségi állapotával vagy kezelésével kapcsolatban az elsődleges információforrás a kezelőorvosa kell, hogy legyen, ezért ha bármilyen kérdése merül fel, lépjen kapcsolatba kezelőorvosával! Mindig egyeztessen orvosával, mielőtt e tájékoztatóban található bármilyen javaslatot megvalósít.